Dijital İçerik Yazarı Neyi Nasıl Yapmalı?

Dijital içerik yazarlığı online platformlarda bilgilendirici, merak uyandırıcı, samimi nitelikte içerikleri kaleme alan ve bunu o mecranın dinamiklerine uygun olarak yazan bir meslek dalıdır.

Dijital platformların çoğalmasıyla dijital içerik yazarlığının alan çeşitliliği doğru orantılı olarak arttı. Reklam ve tanıtım yazarlığı, makale, blog yazarlığı, ürün-hizmet tanıtım yazarlığı, sosyal medya ve web sitesinde metin yazarlığı, SEO uyumlu içerik yazarlığı, video içerikler için tanıtım yazarlığı, e-kitap yazarlığı gibi birçok alanda metin yazma kategorisi bulunuyor.

İyi ve kaliteli bir içerik yazarı olabilmek için özgün olmak vazgeçilmez niteliklerden biridir. Bununla beraber yazar olaylar, durumlar ve zamanlar arasında bağlantı kurabilmelidir. İçeriğin hitap ettiği kesimin gözünden bakılarak anlaşılabilirlik düzeyi tespit edilmelidir. Muhakkak her gün sektörle alakalı gündem takip edilmeli, düzenli içerik oluşturularak kişinin yazıya dökme becerisinin paslanma riskinin önüne geçilmelidir. Tüm bunlarla beraber metnin yayınlanacağı mecranın algoritmalarına hakim olunarak, kuralları bilinmeli ve metin ona göre düzenlenmelidir.
Dijital içerik yazarlığında tekrara düşmemek için hayatı bakarak değil görerek yaşamak gereklidir. Böylece zihnin devamlı veri depolaması desteklenmiş olur ve bu durum metinlerde de çeşitliliğe yol açan yöntemlerden birini oluşturur. Alanınıza ait yeniliklerin de takip edilmesi yazı içeriklerinde çeşitliliği sağlayan bir başka etmendir.

Bir içerik yazarı metnini hazırlamadan önce hedef kitlenin ihtiyaçlarını, problemlerini ve ilgi alanlarını iyi analiz etmelidir. Özellikle dil bilgisi kurallarında çok hassas olunmalı eğer eksikliklerin olduğu düşünülüyorsa destek alınarak giderilmelidir. Çünkü bir metin ne kadar iyi cümlelerle yazılmış olursa olsun onu karşı tarafa en şeffaf şekilde aktarılmasını sağlayan husus yazım kuralları ve noktalama işaretlerinin doğru kullanılmasıdır.

Son olarak düzenli bir şekilde kitap, makale ya da metin okumaları yapılarak zihnin kelimeleri tazelemesine ortam hazırlayıp yazılarınızda farklılığı ve özgünlüğü yakalayabilirsiniz. 


 

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin