Dijital Pazarlama Önemli Mi?

Dijital pazarlama: Cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi cihazlar aracılığıyla ürünlerinizin ve ya hizmetlerinizin tanıtım, satış, ve reklamlarının yapıldığı elektronik ortamlardır.

Dijital pazarlama sektörü gelişmeden önce televizyon, broşür ve gazete/dergi ilanları gibi geleneksel yöntemler kullanılıyordu. Ancak geleneksel metotların da kendine göre avantajlar barındırmasının yanı sıra yapılan bir hatanın geri dönüşünün çok zor olması, ‘Kaç kişiye ulaştı?, Merak uyandırıcı oldu mu?, Kimler ilgilendi?...’  benzeri soruların yanıtsız kalarak analiz edilememesi ve büyük maliyetler gerektirmesi gibi problemleri beraberinde getiriyordu.

Dijital pazarlama ile tanışılmasıyla tüketiciye verilmek istenen mesajlara göre demografik özellikler filitrelenerek sadece hedef kitleye reklam ve kampanyalar sunulması, her faaliyete yönelik geri dönüt alınması, kullanıcıların yorumlarıyla müşterilere ücretli/ücretsiz tanıtım yapılması, herhangi bir aksilik durumunda hızlıca önlem alınması, 7/24 müşterilere ulaşılması, küresel platformda istenen kitleye erişilmesi, tüketicilerle etkileşimin artması, marka bağlılığı sağlanması ve tüm bunların geleneksele göre daha düşük bir bütçeyle gerçekleştirilebilmesi gibi kolaylıklar pazarlama sektörünü farklı bir boyuta taşıdı.

Peki dijital pazarlamanın kullanım alanları neresi?

Üstelik dijital pazarlama için internet de şart değil. Sms, mms gibi yollarla da müşterilere ulaşma olanağına sahiptir.

Yalnızca üreticiye değil tüketiciye de yararları çok fazla olduğu için revaçta olan bir pazarlama alanıdır. Öyle ki yapılan araştırmalara göre müşteriler bir ürün ve ya hizmete ihtiyaç duyduğunda bedensel yorgunluk ve vakit kaybı yaşamadan elindeki teknolojik cihazlardan araştırmasını yapmak, tek tıkla sipariş vermek, kendine tanımlanmış kampanyalarla indirimlerden faydalanmak gibi imkanlardan yararlanmayı daha çok tercih ettiği bununla beraber yorum ve memnuniyetleri ile geri bildirim vererek markaya katkı sağlamaktan da hoşlandığı ulaşılan tespitler arasında..

Ayrıca dijital pazarlama ilk doğduğu günden bugüne kadar kullanıcı açısından güvenilirlikte büyük yol katetti. İlk zamanlar banka/kredi kartıyla alışveriş yapma noktasında çoğu kimse çekimser davranırken şimdilerde kişisel bilgilerin korunması gibi kanunların ve güvenilir sitelerin yaygınlaşmasıyla tereddütler yıkıldı.

İşin özeti dijital pazarlama; gelişen teknolojiyle oluşan müşteri tutumları ve geleneksel yöntemleri mezcederek çok daha efektif bir pazarlama alanı açtı…

Yeni dünyanın yeni rekabet ortamı, dijital pazarlama kanalları!

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin