Dijitalin Önde Gelen İsimleri: BİLL GATES

Bill Gates, avukat bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak Washington’da doğdu. Çocukluk döneminde çok fazla kutu oyunları oynayan Gates, 13 yaşındayken özel bir okulun vermiş olduğu informatik eğitimini aldı. Ardından arkadaşı Allen ile birlikte boş vakitlerini bilgisayar yazılımları üzerine geçirdiği sıralarda çevrelerinde bulunan bir şirketin bilgisayarını ücretsiz kullanabilmek adına kullanıcılar için yazılım hatalarını bulmaya başladılar. Sonrasında Allen’la şirketlerin yazılım hatalarının bulunmasına yönelik bir firma kurdular. Trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar ürettiler. Kurdukları firmaya kısa zamanda çok büyük yatırımlar yapıldı. 1974’te BASIC isminde bir yazılım dili geliştirdiler. MITS şirketi pazarlama ruhsatını Gates ve Allen’dan satın alıp sistemi daha da geliştirmelerini istedi. O sıralarda tahsil sürecinde olan Gates eğitimini bırakıp Microsoft şirketini kurmaya karar verdi.

Gates ve Allen ‘mikro bilgisayar’ ve ‘yazılım’ sözcüklerinin birleşiminden oluşan Micro-Soft’u kurdular. Yazılımın kullanım kolaylığı çok ilgi çekti. Apple’ın da Micrososft’a verdiği sipariş üzerine Microsoft’un başarısı kesinleşmiş ve kanıtlanmış oldu. Sonraki yıl Apple ayrı bir işletim sistemi için IBM ile bir anlaşma yaparak OS/2 yi piyasaya sürdü. İki sistem arasındaki farklılıkların artmasıyla iki şirketin ortaklığı bozuldu.

Amerikalı girişimci Gates Microsoft’u bir yazılım firmasına dönüştürerek 20. yüzyılın en başarılı yöneticilerinden biri oldu. Dünyanın en zengin insanlarından biri olarak bilinen Gates’in 6100 m2 büyüklüğünde bir evinin olduğu, 18 metrelik yüzme havuzunda sualtı müzik sisteminin bulunduğu, 230 m2lik bir spor salonu ve 93 m2 lik yemek odasının olduğu biliniyor..

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin