Dijitalin Önde Gelen İsimleri: ELON MUSK

Elon Musk da sabah 7 de kalkıp gece 1’de yatıyor, çok sık kahve tüketiyor ve haftada iki gün spor yapmaya çalışıyor.

Peki o zaman Elon Musk’ın dünyanın ileri gelen şirketleri içerisinde 10 tanesinden fazlasının sahibi olmasının nedeni ne?

Elon Musk 28 Haziran 1971’de Kanada’lı fotomodel ve diyetisyen bir annenin ve Güney Afrikalı elektromekanik mühendisi, pilot, denizci, danışman, emlak geliştiricisi bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 1980 yılında ebeveynlerinin boşanması sonucu babasıyla kalmayı tercih eden Elon Musk içine kapanık ve zor bir çocukluk geçirdi. Tüm bunlarla beraber çocukken müthiş bir kitap okuma alışkanlığına sahip olup kendi ilkokulunun kütüphanesindeki tüm kitapları okuyan Musk, 4. Sınıfta Britannica Ansiklopedisi’ni bitirdi. 10 yaşındayken Commodore VIC-20’ye sahip olmasıyla Basic Programlama Dili’ni öğrendi. 12 yaşına geldiğinde ise kendi yazdığı Blastar isimli uzay oyununu tasarlayıp 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı. 17 yaşında ülkedeki zorunlu askerliği yapmak istememesi ve eğitimini ilerletmek istemesi sebebiyle Kanada’ya annesinin yanına taşındı. 2 yıl Queen’s Universty’de eğitim aldıktan sonra University of Pennsylvania’da işletme ve fizik eğitimi almak için ABD’ye yerleşti.

Elon Musk insanlığın geleceğini en çok etkileyecek alanlardan üçünü seçerek çalışmalarını hep bu minvalde yürüttü. Bunlar ise internet, temiz enerji ve uzay.

1999’da 340 milyon dolara satılan Zip2 web yazılım şirketini 1995 yılında kardeşiyle beraber kurdu. Sonrasında çevrim içi bir banka olan X.com’u kurdu.

Uzun gelecekteki hayali; uzayda gezegenler arası seyahat edebilen bir platform oluşturup insanlığa yardım etmeyi amaçlayarak 2002’de SpaceX’i kurdu. Bunun öncesinde uzaya dair birçok kitap okuyarak SpaceX’in ilk 1000 çalışanını kendisi sorular sorup mülakat yaparak işe aldı. SpaceX bugün dünyadan uzaya en ucuz maliyetle roket gönderebilen ve tekrar kullanımlı roketler üretebilen ilk şirket olma özelliğini koruyor.

Musk, dünyanın geleceği noktasında çok endişeliydi. Bu nedenle 2006’da küresel iklim problemine karşı enerjilerin sürdürülebilir kaynaklardan üretilmesi gerektiğini ileri sürerek bugün Amerika’nın en büyük güneş paneli üreticisi olan SolarCity’yi kurdu.

2004’te katıldığı Tesla’da ürün mimarı olup, 2008’de de şirketin Ceo’su oldu. Tesla’nın tüm patentlerinin halka açık olmasının sebebini Musk (dünyayı kastederek) ‘Deliklerle dolu bir gemideyiz. Ve bu gemi su alıyor. Biz Tesla ile bu suyu boşaltan bir kova yaptık, siz olsanız kovanın tasarımını paylaşmaz mısınız?’ olarak ifade etti. Ayrıca Tesla’nın akşam şarj edilebilmesi için ev tipi piller üretti.

Dünyanın en büyük internet sağlayıcı olan Starlink, şehirlerin altına inşa edilerek uçaklardan 3 katlı hızlı kapsül trenlerle ulaşım hedefleyen Hyoerloop, şehirlerin altına tünel yapmaya başlayan The Boring Company, kar amacı gütmeyen yapay zekayı teşvik etmek amaçlı kurulan OpenIA ve inşası tam olarak tamamlanmamasına rağmen tek başına dünyadaki tüm iyon pillerden daha fazlasını üretebilen Gigafactory isimli fabrikalar kurması diğer başarılarını devam ettirdi.

Bu başarılarıyla Aralık 2016 Forbes Dergisi’nde ‘Dünyanın En Güçlü İnsanları’ listesinde 25.sırayı, 2019’da yine Forbes Dergisi’nde ‘Dünyanın En Yenilikçi İnsanları’ listesinde 1. sırayı aldı.

Ocak 2021 ilk haftası ise ‘Dünyanın En Zengin Kişisi’ oldu ve Twitter'ı 25 Nisan 2022 tarihinde yaklaşık 44 milyar dolara satın aldı, 9 Temmuz 2022'de ise ihalenin şartlarının delindiğini ifade ederek bu anlaşmayı feshetti.

Musk’ın 2010 Iron Man 2 filminde kısa bir rol almasıyla filmin çekimleri sırasında Tony Stark’ı canlandıran Robert Downey Jr’ın kendisini ziyaret ettikten sonra aldığı ilhamla bu karakteri oluşturduğu söylenenler arasında.

Açıkçası nasıl bu kadar çalıştığı merak uyandırmıyor değil.

Katıldığı bir programda spikerin ‘Seni ne mutlu ediyor? Sabahları kalktığında bir problem görüyor ve onu çözmeyi mi istiyorsun?’ sorusunu ‘Beni ayağa kaldıran şey: Gelecek hakkında düşünebiliyor olmak ve bu konuda iyi hissedebilmek… Gerçekleşmesi muhtemel olandan ilham almış olmak ve sonraki gün ileriye bakmak. Bu beni gerçekten motive ediyor.’ diyerek yanıtladı.

Bir başka röportajında ise işine çok vakit ayırabiliyor olmasının tüm sırrını vererek merakları noktaladı. ‘Eğer yaptığın işi seversen, çalışmadığında da onu düşünebilirsin, ama onu sevmezsen iyi bir iş çıkaramazsın.’- Elon Musk.

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin