Dinamik Mi? Statik Mi?

Web siteleri çoğunlukla dinamik ve statik olmak üzere iki biçimde oluşturulmaktadır. İkisinin de avantajı olmasının yanı sıra önemli olan hangi tür web sitesi türünün sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağıdır.

Dinamik Web Sitesi Nedir?

İstendiğinde tüm içeriğini değiştirme ve güncelleme imkanı sunan, NET, ASP, PHP, JSP gibi web programlama dilleri kullanılarak hazırlanan web siteleridir. Kullanıcılar (admin) herhangi bir yazılım bilgisine sahip olmasa da panel hesabından değişiklikleri kolayca yapabilir. İsteğe göre ürün, görsel, video, metin, haber, iletişim bilgileri gibi birçok içerik eklenebilir. Kampanyalar duyurulabilir. Statik web sitelerine göre kullanımı daha kolaydır. Güncellenebildiği ve etkileşime açık olduğu için arama motorlarında öne çıkar ve SEO harcamalarını küçülterek bütçeye katkı sağlar.

Temel amacı etkileşimin sağlanmasıdır. Dinamik web sitesi tasarımı açısından statik web sitesi yapımına göre daha karmaşıktır. Yönetim paneli bulunur. Dinamik web sitesinde kullanıcılar sayfanıza tıkladığında kullanıcı tercihlerine göre ziyaretçinize gösterilen içerikler şekillenir. Böylece kullanıcıların aradıklarını kolayca bulmasıyla beraber sayfaya yapılabilecek yorum, link paylaşma, geçirilen süre gibi özelliklerle sayfanızın etkileşimi artarak kalite puanı yükselir. Dinamik web sitesi tasarımının yapımı biraz zaman alır ve maliyeti yüksektir.

Statik Web Sitesi Nedir?

Tanıtım ve ya bilgilendirme amacıyla kurulan, tamamen HTML ile hazırlanan web siteleridir. Web tasarımı bilgisi olmayan kullanıcılar tarafından güncellenmesi pek mümkün değildir. Siteye girilen içerikler genellikle değişmeyecek bilgilerdir. Kaynak kodu değiştirilmediği sürece, sayfanızı ziyaret edenler her ziyaretinde farklılıklar görmek isteyen kesimse sayfanızı tekrar tıklama olasılığı çok düşüktür. Avantajı ise statik web tasarımı daha basit yapılıdır.

Statik versiyonda web siteleri ile form doldurularak iletişime geçilebilir.

Özetle web sitesi seçimi sizin ihtiyacınıza bağlıdır. Oluşturulması kolay fakat sınırlı yapıda bir web sitesi istiyorsanız tercihinizi statikten yana kullanabilirsiniz. Etkileşime açık, işlevselliği yüksek, güncellenebilir bir site sizi hedeflerinize ulaştıracaksa o halde seçiminiz dinamik web sitesi olmalı.

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin