Instagram Hesabı Çalınması Nasıl Önlenir?

Son zamanlarda Instagram hesaplarının çalınma oranları bir hayli arttı. Çoğunlukla takipleştiğiniz birinin hesabını ele geçirip DM’den o yakınınızmış gibi ya da ‘hesabınız taklit ediliyor’ gibi mesajlarla bir linke yönlendiriyorlar.

Sizin o linke tıklamanızla beraber hesabı ele geçirme faaliyetlerine başlıyorlar. Bu tarz bir şeyle karşılaştığınızda yakınınıza telefon numarası ya da başka bir iletişim ağınız varsa oradan ulaşarak link atan ya da borç isteyen kişinin o olup olmadığını teyit ederek konuşmaya devam edebilirsiniz. Emin olmadan o linklere tıklamamanızı öneriyoruz.
Instagram’a tek bir mail adresiyle kayıt gerçekleştirildiği ve herhangi bir kurtarma maili eklenmediği için hesabınızı çalmak isteyen dolandırıcılar kayıtlı mail adresinizi hemen değiştirebiliyor. Kurtarma maili olmadığı için siz bu değişimle ilgili bilgilendirilmeden başkaları tarafından hesabınız ele geçirilmiş oluyor. Instagram’ın bu açığı dolandırıcılar tarafından bilindiği için hesabınız çalındıktan sonra sizin mağduriyetinize karşın yapılabilecek pek bir şey kalmıyor…

Öncelikle Müjde!
Çalınan hesabınızı kurtarmak oldukça zor olsa da hesabınız çalınmadan önlem almak sizin elinizde! 
Yapılabilecek en kolay 2 yöntem ise… 

1.  Çift Faktörlü Doğrulama 
Çift Faktörlü koruma en basit tanımıyla çift parola demek. Aktif hale getirdiğinizde hesabınıza başka bir cihazdan giriş yapılmaya çalışıldığında telefonunuza tek kullanımlık bir şifre gelir. Dolayısıyla eğer telefonunuz çalınmadıysa ya da başka birinde değilse bu kodu bilemeyecekleri için hesabınıza giriş yapamazlar.
Peki bu iki faktörlü koruma nasıl aktif hale getirilir?
Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘Ayarlar’ bölümüne girin.

‘Güvenlik’ sekmesini seçin.
‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’ nı seçin.
Orada ‘Kısa Mesaj’a girerek aktif hale getirmek için tıklayın.
(Telefon numaranız ekli değilse eklemelisiniz.)
Size verilen kodları not edin.

2.  Zor Şifre
Şifrelerinizin içinde *, _, ! (yıldız, alt tire, ünlem vs.) koyarak daha da güçlü şifreler oluşturup hesabınızın çalınmasını zorlaştırabilirsiniz.

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin