WWW’ nun Kurucusu: Bilgisayar kullanması yasaklanan Lee.

World Wide Web Day, Türkçesiyle Dünya Çapında Ağ Günü Kutlu Olsun!

İnternetle kıyısından köşesinden alakası olan herkesin aşina olduğu ama çoğumuzun ne demek olduğunu ya da neyi kastettiğini bilmediğimiz o kısaltma ‘WWW’.

‘www’ açılımı ‘World Wide Web’ ken Türkçesi ise Dünya Çapında Ağ demek.

Kim tarafından bulunduğuna gelinirse:
Bilgisayarın ilk yapım aşamalarında yer alan matematikçi anne ve babanın çocuğu olan Tim Bernes Lee 8 Haziran 1955’te Londra’da doğdu. Mezun olduğu Oxford Üniversitesi’nde Fizik okurken Lee’nin ‘hackerlık’ yapması sebebiyle üniversite bilgisayarlarını kullanması yasaklandı.  Lee ise eski bir televizyonu kendine bilgisayar haline getirdi. 1980’lerin sonlarına doğru Avrupa Çekirdek Araştırma Merkezi’nde (CERN) görev yapan akademisyen fizikçi Tim Berners-Lee ‘Hypertext Transfer Protocol(HTML)’ yani Hiper Metin Transfer Protokolü’nü tanımladı. 1993’te ise kamuoyuyla ücretsiz kullanılmak üzere paylaştı.

Böylece ilk kurumsal dijitalleşme adımı atılmış oldu. Detaylı düşünüldüğü zaman bugün online sistemlerdeki alışveriş, ticaret, reklam, eğitim, iletişim, haberleşme, eğlence ve oyun gibi yüzlerce platformun oluşarak etkileşim sağlanmasına olanak tanındı.  

1950’li yıllarda temeli atılan internetin bugün kullandığımız formata erişmesi 1989’u buldu.

Kaynaklara göre ise Türkiye’de internetin kullanımına başlanmasının net tarihi 12 Nisan 1993.

Peki Lee World Wide Web’i ne amaçlayarak kurmuştu?
Akademisyen olan Lee dünyanın farklı bölgelerinde bulunan üniversitelerde görev yapan bilim insanlarının bilgi aktarımı ve paylaşımının sağlanmasını amaçlayarak kurmuştu.

Bugün ‘www’ internette dünya çapında bir etkileşim sağlayarak birçok bilgi kaynağının oluşmasına olanak tanıyor. Sonrasında kurulan Yahoo, Ebay, Amazon, Google ve Facebook gibi birçok internet devi ve sosyal platformun kurulmasıyla internet dünyası yaşamımızda bambaşka bir noktaya taşınarak vazgeçilmezlerimiz arasına eklendi.

O halde bir kez daha 1 Ağustos ‘WWW’ Dünya Çapında Ağ Günü kutlu olsun!

İletişime Geçin

Dijital Dünya'da yerinizi almak ve markanızı potansiyelinin üzerinde bir konuma taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin